Compensatie transitievergoeding bij ziekte niet afhankelijk van arbeidsongeschiktheids-percentage
Wanneer u ontslagen wordt, ontvangt u een financiële vergoeding van uw werkgever. Bent u op het moment van ontslag ziek of bent u eerder ziek geweest voordat het ontslag volgde? In beide gevallen heeft u recht op de transitievergoeding.
Transitievergoeding na 2 jaar ziekte
Iedereen kan ziek worden. Dit kan voortkomen uit fysieke oorzaken, zoals bacteriën, virussen of een ongeluk. Maar vaak blijkt dat mentale factoren ook een grote rol spelen bij ziekte of arbeidsongeschiktheid. Hoge werkdruk, ingrijpende situaties of pesterijen van collega’s kunnen spanningsklachten of zelfs een burn-out veroorzaken. Wanneer het re-integratietraject niet goed wordt aangepakt, kan dit de arbeidsrelatie onder druk zetten. Dit kan op de lange termijn leiden tot langdurige arbeidsongeschiktheid en uiteindelijk zelfs tot ontslag.
Ontslag bij einde wachttijd
Als u gedurende 2 jaar ziek bent geweest en vervolgens ontslagen wordt, heeft u ook recht op de transitievergoeding. Het betreft dan een ontslag bij na einde wachttijd voor de WIA. U dient de WIA-keuring doorlopen te hebben en er moet een arbeidsongeschiktheidspercentage zijn vastgesteld.
Het doet er dus niet toe of u op het moment van ontslag nog steeds ziek bent. Ook het arbeidsongeschiktheidspercentage heeft geen invloed op de hoogte van de transitievergoeding. Het maakt dus niet uit of u voor 40 procent of voor 100 procent arbeidsongeschikt wordt afgekeurd.
Compensatie voor werkgevers
Werkgevers hebben de mogelijkheid om compensatie aan te vragen voor de betaalde transitievergoeding bij het ontslag van een werknemer die meer dan twee jaar ziek is. Dit geldt eveneens voor kleine bedrijven die hun activiteiten staken, bijvoorbeeld doordat de eigenaar met pensioen gaat of komt te overlijden.
Let op! Grotere werkgevers hebben straks geen recht meer op compensatie
Een nieuw wetsvoorstel dat de compensatieregeling voor transitievergoedingen bij ontslag door langdurige arbeidsongeschiktheid beperkt tot kleine werkgevers, is nu in internetconsultatie gegaan. Deze maatregel is voortgevloeid uit het regeerprogramma, waarin is vastgelegd dat de compensatie na ontslag wegens langdurige ziekte uitsluitend beschikbaar zal zijn voor kleine werkgevers. Het voorstel houdt in dat alleen kleine werkgevers, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, recht hebben op compensatie voor de transitievergoeding die zij betalen bij ontslag na langdurige arbeidsongeschiktheid.
Deze wetswijziging kan aanzienlijke gevolgen hebben voor werkgevers, met name voor mkb-ondernemingen. Kleine werkgevers (tot 25 Fte) blijven recht houden op compensatie voor de transitievergoeding bij ontslag door langdurige ziekte, terwijl middelgrote en grote werkgevers deze kosten zelf moeten dragen. Dit zal invloed hebben op financiële planning, het beheer van loonkosten en de voorzieningen in de jaarrekening.